
Augusztus 17-20. között ismét felbolydul a Budai Vár! A Hunyadi Udvartól egészen a Déli Nagy Rondelláig megtelnek az utcák és terek, hogy helyet adjanak a kézműves mesterségeket űzőknek és a kíváncsi tekinteteknek. A Népművészeti Egyesületek Szövetsége rendezésében megvalósuló ünnepen 28. alkalommal vethetjük bele magunkat a népművészet szerteágazó világába.
A többnapos rendezvényen bepillanthatunk a műhelyekben folyó munkába; szájtátva leshetjük a régi mesterségek fortélyait, sőt mi magunk is elsajátíthatjuk az egyes mesterségek csínját-bínját, ha elég bátrak és ügyesek vagyunk.
S hogy melyik műhelyt válasszuk? A kérdést megválaszolni talán nem is lehet, se szeri se száma a bemutatkozó műhelyeknek. Fafaragók, mézeskalács díszítők, gyertyaöntők, csipkeverők, fazekasok, viseletkészítők fogásait leshetjük el, papírmerítő, szövő, hímző- és kosárfonó műhelyekbe látogathatunk.
Fókuszban a hímzés
A Mesterségek Ünnepe minden évben kiemelten kezel egy-egy témát, mely az egész eseményt végigkíséri. Idén kiemelt témája a hímzés, a magyar népi díszítőművészet egyik leggazdagabb – viszonylag kis területen belül is rendkívül sokrétű – és legváltozatosabb ága. A Mesterségek Ünnepe hímző műhelyeiben tájegységenként mutatják be azt a sokszínűséget, amit a népi és úri hímzésben alapanyag, motívumkincs és öltéstechnika tekintetében tapasztalhatunk. Hímzésekkel az átlagnál ünnepélyesebb darabokat látták el, éppen ezért nagy szerepe volt elsősorban is a népviselet különböző darabjain, párnavégeken, kendőkön, takarókon, abroszokon, de hímezték az egyházi szertartások kellékeit is.
A reformáció 500 éves évfordulójának alkalmából a programokon és a tárgyi kiállítók körében is kitüntetett figyelmet kapnak a protestáns egyházak hagyományai. A Népművészeti Egyesületek Szövetsége és a Reformáció Emlékbizottság a jubileumhoz kapcsolódva pályázatot hirdetett az egyházi szertartások kellékeinek megújítására. A beérkezett pályamunkák legjobbjaiból országos kiállítás nyílik 2017. augusztus 17-én a Mesterségek Ünnepén a Budapesti Történeti Múzeum Gótikus termében. Az 500 éves reformáció szellemi és kulturális örökségéhez kapcsolódóan emlékoszlopot faragnak, valamint 25 fejfát állítanak ki szabadtéri kiállítás keretében „Fa sírhelyek, fejfák” címmel.
Az idei fesztivál egyik különleges programpontja a IV. Nemzetközi Kovácstalálkozó, amelynek fő témája az a különleges és több száz éven keresztül megfejthetetlen tűzi hegesztéses eljárás, amellyel a Notre Dame kapujának vasalatait készítették hajdanán. Tíz országból, – többek között Oroszországból, Norvégiából, Szlovéniából, Erdélyből, Pakisztánból – érkeznek szakemberek a konferenciára, a díszvendég Magister Walfrid Huber, szobrász és kovácsművész, a bécsi Iparművészeti Egyetem nyugalmazott tanára a Magyarországi Kovácsmíves Céh tiszteletbeli elnöke.
A fesztivál ideje alatt számos bemutató várja majd az érdeklődőket, ahol fény derül a műhelytitkokra; őskohászati műhely, harangöntő műhely, ólomkatona készítés, éremütés, damaszkolás (az acél tulajdonságainak javítására kifejlesztett ősi módszer), kovács és fegyverkovács műhely valamint tojáspatkoló műhely is feltárja kapuit előttünk.
Idén is van díszvendég
A rendezvény főszereplői a magyar kézműves mesterek, akik sok évszázados gyakorlati és szellemi tudást és értéket hordozó kézműves szakmák éltetői és továbbadói. A több, mint 800 hazai és határon túli mester mellett a fesztivál évek óta vendégül lát külföldi kézműveseket is, idén hét vendég ország képviselteti magát. A díszvendég, Mongólia mellett jelen lesznek jakut-földi, szahalin-szigeteki, üzbég, kínai, tadzsik, kirgiz, türkmén, kazahsztáni és algériai mesterek is. Megtudhatják, többek között, hogy kik azok a szahák, megismerkedhetnek az egyik leghíresebb jakut mamutcsont faragóval és mesterségével, találkozhatnak üzbég szőnyegszövővel, mongol íjkészítővel, türkmén selyemfestővel és betekintést nyerhetnek abba, hogy hogyan készítenek halbőrből táskát, pénztárcát, szemüvegtokot a Szahalin-szigetekről érkező nyivh, orok és ainu mesterek.
Járjon a láb!
A Mesterségek Ünnepét a levegőben szálló dallamok teszik teljessé. A Vár falai megtelnek néptáncosok, zenekarok, együttesek hangjával. Fellépnek többek között a Százhalombattai Summerfest Nemzetközi Folklórfesztivál és Népművészeti Vásárra érkezett néptánccsoportok Grúziából, Hondurasból, Brazíliából és Portugália – Maderiáról.
A kicsik sem fognak unatkozni, az apróságokat gyermek- és kézműves programok várják a Játékudvarban, a Tekergőtéren és a Babajátszóban.
Jó tudni, hogy a népviseletben érkezők – vagy azon vendégek, akik akár csak egy-egy különleges darabban, mondjuk egy stílusos, népies fejfedőben, kalapban érkeznek – értékes ajándékban részesülhetnek.
Tehát kalapra fel, és szombaton irány a Vár!
Ha ez a cikk számodra érdekes volt és szeretnél további olyan hírekről értesülni, amikről talán máshol nem olvashatsz, akkor csatlakozz Te is a Magyar Termék Online oldalához.
Kapcsolódó oldal: www.mestersegekunnepe.hu
Facebook oldal: www.facebook.com/mestersegekunnepe
Legutolsó szerkesztés: 2017-08-17